Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları yöntemlerden birisi olan tüp bebek tedavisi tüm dünya genelinde 1978 yılından bu yana uygulanmaktadır. Bilinenin aksine sadece kadınlar için değil erkeklerde bulunan sorunlar için de bu tedavi yöntemi kullanılabiliyor.

Tedavinin Aşamaları

tüp bebek tedavisinin ilk aşaması çiftlerin incelenmesidir. Bu kapsamda çiftlerin hikâyeleri dinlenmekte ve sorun teşhis edilmeye çalışılmaktadır. Ardından ise her çifte özel tedaviye girişilmektedir. Böylelikle en kısa süre içerisinde bebek sahibi olunması sağlanmaktadır.

Bu aşamadan sonra anne adayının yumurtaları uyarılır ve 12 gün boyunca yumurta toplanır. Aynı zamanda baba adayından da sperm alınır. Sperm bulunmaması durumunda dahi Mikro TESE adı verilen yöntem uygulanarak sperm elde edilebilir.

Elde edilen sperm ve yumurtalar sayesinde döllenme gerçekleştirilir ve embriyo oluşur. Embriyolar tüp bebek uzmanı doktorlar tarafından özenle incelenir ve en kaliteli olan anne rahmine nakledilir. Bundan sonrası ise normal hamilelik gibi devam etmektedir. Ancak bir miktar daha hassas olmak gerektiği unutulmamalıdır.

tüp bebek nedir sorusuna yukarıda kısaca cevap vermeye çalıştık. 1 sene boyunca korunmadan ilişkiye giren ancak çocuk sahibi olamayan çiftlerde tüp bebek tedavisine başvurulmaktadır. Gelişen tıp uygulamaları ile birlikte çok daha yüksek oranda başarı elde edilmektedir. Ayrıca normal yollardan hamile kalanlara göre de herhangi bir ekstra risk taşımadığını da ifade etmek gerekir.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir